Gå direkt till innehåll Gå direkt till meny

kl

Träffen för dig som vill arbeta smartare i nämndsprocessen

Netpublicator och Sokigo bjuder in till en gemensam kundträff för dig som vill arbeta smartare i nämndsprocessen. Träffen vänder sig till dig som arbetar i Netpublicators lösningar eller i Evolution och som vill se hur stabila, sammanhållna flöden kan spara tid och förenkla vardagen. Fokus ligger på konkret nytta, tillförlitlighet och ett ekosystem som hänger ihop på riktigt.

Produktnyheter, utveckling & erfarenhetsutbyte

Under kundträffen ger vi en gemensam och koncentrerad bild av vårt samlade erbjudande och hur helheten fungerar i praktiken. Därefter väljer du själv vilket fokus som är mest relevant för dig genom att fördjupa dig i Netpublicators – eller i Evolutions spår, med tydligt fokus på respektive lösnings utveckling och hur du får ut maximal nytta av helheten.

Övergripande agenda

(Under passet tar vi även gemensam paus för fika.)

  • Avslut ca. 16:00

Datum för kundträff

Onsdagen den 22 april kl. 09:30-16:00
Anmäl dig senast den 13 mars.

Begränsat antal platser (max 2 deltagare/organisation) – först till kvarn gäller. Kontakta marknad vid frågor om anmälan.

Plats

Hotel Riverton, St Badhusgatan 26 i Göteborg. Länk till karta.

Kostnad

250 kr exkl. moms vilket avser självkostnadspris för fika och lunch. Kostnadsfri avbokning fram till den 13 mars – därefter är anmälan bindande men plats kan överlåtas till kollega vid eventuellt förhinder.

Du har nu kommit till avsnittet om Sokigos fokusspår

Fokusspår: Sokigo

  1. Sokigo presenterar Stellar Evolution
    Vi går igenom nuläget i utvecklingen av Stellar Evolution, visar aktuella funktioner och demonstrerar det som hittills färdigställts. Vi delar även vår roadmap och berättar hur vi ser på den fortsatta utvecklingen och plattformens framtid.
  2. Övergång till Stellar Evolution & erbjudande
    Genomgång av övergången från Evolution 2 till Stellar Evolution samt presentation av det erbjudande som tagits fram för att underlätta steget för våra kunder.
  3. Co-working: Evolution 2
    Eftermiddagen ägnas åt dialog och erfarenhetsutbyte. Deltagarna får möjlighet att ställa frågor, diskutera utmaningar och dela erfarenheter från sin vardag tillsammans med oss. (Läs mer om co-working längre ner på sidan)
Du har nu kommit till avsnittet om Netpublicators fokusspår

Fokusspår: Netpublicator

  1. Grunden för en sammanhållen politisk administration
    I detta pass visar vi hur Elected skapar struktur och tillförlitlig masterdata för hela den politiska organisationen. Vi går igenom hur information om förtroendevalda och uppdrag återanvänds i flera delar av plattformen. Vi tittar även på hur Sign och den digitala anslagstavlan bidrar till effektiva flöden för signering och publicering enligt gällande lagkrav.
  2. Transparens & beslut i realtid
    Här visar vi hur digital närvaro, videostreaming och votering hänger ihop till ett sammanhållet beslutsflöde. Tillsammans med Aventia presenterar vi hur webbsända möten integreras med dagordning, närvaro, talare och votering. Vi förklarar hur korrekt närvarohantering säkerställer beslutsförhet, rösträtt och spårbara beslut för både politiker och administration.
  3. Automatiserad arvodeshantering med full kontroll
    I detta pass fokuserar vi på hur närvarodata ligger till grund för korrekt och automatiserad arvodeshantering. Vi visar hur Netpublicator Arvode minskar administration och eliminerar manuella moment. Du får se hur självservice, regelstyrning och integration mot lönesystem skapar ett effektivt och tillförlitligt arvodesflöde.
Du har ni kommit till avsnittet om co-working

Co-working – hur går det till?

  • Vi på Sokigo har ingen förutbestämd agenda för träffen. I stället formar vi dagen efter deltagarnas diskussioner och tankar. Självklart kommer vi vara aktiva, ställa frågor, reflektera och ge svar och tips.
  • Fundera ut ämnen som du och dina kollegor skulle vilja diskutera med andra. Skriv gärna ner alla frågor som du vill ha svar på.
  • Samla ihop och dela med dig av alla bra saker du och dina kollegor gjort i er kommun. Detta kan vara en möjlighet att förbättra dem ännu mer.
  • Var öppen, delaktig och nyfiken. Co-working-träffarna är till för att knyta kontakter och fortsätta inspirera varandra.

Ta med din dator, ditt bästa humör samt lusten att dela idéer och skapa tillsammans. Vi ser fram emot en inspirerande och värdefull dag ihop!

Vid frågor & funderingar, kontakta gärna:

Rashed Davodi

Affärsansvarig, Sokigo

08-595 134 02

Visa e-post

Johan Ekelund

VD, Netpublicator

070 – 973 44 73

Visa e-post

Marknad

Vid frågor om anmälan.

Visa e-post