kl –
Möt oss under Kartdagarna 10-12 mars
Den 10-12 mars har du möjligheten att träffa oss på Uppsala Konsert & Kongress under Kartdagarna 2026. Vi är extra glada att kunna berätta att Sokigo även detta år medverkar som partner! Kartdagarna firar 50 år och med fokus på framtiden erbjuder dessa spännande dagar möjlighet till erfarenhetsutbyte, diskussion, inspiration och nätverkande.
Missa inte våra föreläsningar
Tisdag 10 mars
Block 0A | Skolboksexempel
Klockan 11:30-12:00 – lokal Stora salen
Från vision till verklighet – hur realiseras den smarta kommunens digitala tvilling?
Ett av modeorden senaste åren har varit digital tvilling. Mycket snack och lite verkstad menar vissa. Inget för alla menar andra. Men om vi pratar om den smarta kommunen, hur långt bort är vi egentligen ifrån en digital tvilling av en svensk kommun? Ofta görs det svårare än vad det behöver vara.
Vi menar att korrekt och tillgänglig samhällsbärande information lägger grunden för den smarta kommunens digitala tvilling, och det kommer vi att presentera i det här passet.
Föreläsare är Jakob Engvall, Sokigo
Onsdag 11 mars
Block 4H | Utställarspår
Klockan 10:00-10:30 – lokal K2
Nästa generation fastighets- och befolkningsinformation – NGP tar GIS till en ny nivå
Utfasningen av äldre utbytesformat för fastighets- och befolkningsinformation går snabbt, samtidigt som NGP växer och etableras som den nya standarden.
I kombination med modern IT-teknologi och ett mer tillgängligt GIS skapas helt nya möjligheter att använda samhällsbärande information – inte minst i WebGIS. Här visar vi hur registerdata och GIS möts i moderna digitala processer som stärker kommunernas arbete och öppnar vägen för nästa generations lösningar.
Föreläsare är Helen Ekelöf och Camilla Schalin, Sokigo
Block 6H | Utställarspår
Klockan 14:30-15:00 – lokal K2
Gemensam öppen datahantering för open source och ArcGIS
Att sömlöst kombinera Open Source-produkter och -tjänster med etablerade kommersiella produkter har länge varit en stor utmaning. Här redovisas en komplett automatiserad lösning där öppen datapublicering internt och publikt och där datatjänster och databaser fritt och behörighetsstyrt delas mellan de olika världarna.
Föreläsare är Helen Ekelöf, Sokigo