Konferensprogram: GIS-samordning
I spåret GIS-samordning på Spot On Live 2027 visas konkreta exempel, och flera kommuncase, på hur kommunens geodata är värd som mest när den hänger samman som ett system.
Inspireras av best practice i hur du använder Gaida för smarta analyser, effektiv planering, hållbar stadsutveckling, klimatanpassning, aktiv medborgardialog samt ökad säkerhet och beredskap.
Dessutom sätter vi fokus på AI, vart kommunens geodata är på väg och Gaidas utvecklingsresa inom GIS-samordning.
Program för spåret GIS-samordning
Dag 1
08:30-10:00 | Konferensregistrering & välkomstfika
12:00-13:00 | Lunch
14:50-15:10 | Fika och utställning
17:00-01:00 | Kvällsevenemang med underhållning. Inleds med mingel utanför Bankettsalen.
Dag 2
09:50-10:10 | Fika och utställning
12:00-13:00 | Lunch
14:50 -> Fika (takeaway)
Varför ska du delta på Spot On Live 2027?
I vårt korta filmklipp möter du Jakob Engvall, Gruppchef för Kundrådgivning, som delar med sig av vad som står på agendan för GIS-samordning. Se varför du, som samordnar din organisations GIS-plattform och geodata, bör delta på Spot On Live 2027!